سیگار چیست ؟

كلمه اى اسپانيايى است كه از «سيگارا» به معنى «در كاغذ پيچيدن» مشتق شده است. در انگلیسی به سیگار معمولی یعنی به برگ های خشک و بریده شدۀ گیاه توتون که در کاغذ پیچیده شده باشد سیگارت ( cigarette ) می گویند و به سیگار برگ یعنی برگ های گیاه توتون که بطور مستقیم بدون پیچیدن در کاغذ استفاده می شود سیگار می گویند.

بیشتر بخوانید

قطران یا تار سیگار چیست؟قطران یا تار سیگار چیست؟

تار(قطران) ترکیبی صمغ مانند، قهوه ای و چسبناک است و از صدها ماده شیمیایی مختلف (هیدروکربنهای پلی آرو ماتیک، آمین های آروماتیک و ترکیبات غیر ارگانیک)که بسیاری از آنها سمی، سرطانزا و جهش زا میباشند، تشکیل یافته است. تار از سوختن تنباکو و سایر مواد گیاهی حاصل میشود. تار ذرات ریزی میباشد که هنگام پک زدن بهسیگار وارد ریه ها شده و در آنجا تجمع می یابد. در حدود 70 درصد تار موجود در دود سیگار درون ریه ها رسوب میکند. تار مانند دوده موجود در دودکش، درون ریه های شما رابصورت یک لایه ی چسبناک می پوشاند. فردی که روزانه 20 نخ سیگار دود میکند سالانه 210 گرم (یک فنجان پر) تار وارد ریه های خود میکند. بو و رنگ سیگار مربوط به تاراست. تار همچنین بروی پرزهای (مژکها) ریه ها چسبیده و عملکرد طبیعی آنها را مختل میکند.

بیشتر بخوانید

انواع سیگار

1- سایز معمولی(KING SIZE) مفهوم رنگبندی پاکت های سیگار
2- سیگار باریک(SLIM) 
3- سیگار پهن(WIDE)
4- (ملایم) لایت(LIGHT) و یا کم تار(LOW TAR) 
5- (خیلی ملایم) آلترالایت(ULTRA LIGHT) 
6- منتول (دارای اسانس نعناع)(MENTHOLS): احساس خنکی را القا میکند.

مفهوم رنگبندی پاکت های سیگار:

1- پاکت قرمز: طعم کامل و قوی2- پاکت سفید و یا طلایی: لایت3- پاکت آبی و یا نقره ای: آلترالایت 4- پاکت سبز: منتول5- پاکت سبز کم رنگ: منتول لایت6- پاکت قرمز تیره: سیگار بدون فیلتر.

تفاوت بین سیگار لایت با سیگار معمولی:

بیشتر بخوانید

عوارض و مضرات سیگار

سیگار یک قاتل حرفه­ای است که به جای کشتن سریع مقتول آنرا به آرامی و سر فرصت و با بدترین شکل­ خود به دام مرگ و تباهی می­کشاند. بعضی از عوارض دخانیات آنقدر دهشتناک است که در مقابل آن مرگ رنگ می­بازد.

از جمله ضررهای سیگار که طی تحقیقات به آنها پی بردند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- سرطان :طبق تحقیقات ۴۰ عنصر سرطان زا در دود سیگار وجود دارد. بر این اساس، احتمال مبتلا شدن افراد سیگاری به انواع سرطان هایی از قبیل : زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق، سرطان بینی، گلو، مری، حنجره، معده، کلیه، آلت تناسلی مرد، لوزالمعده و مقعد وجود دارد.

بیشتر بخوانید

گیاه توتون

از نظر تقسیم گیاه شناسی از گروه بادمجانیان است که در مناطق گرم و معتدل کره زمین می روید و دارای برگهای پهن و درشت و گلهای سرخ یا سبز رنگ و ساقه ای یک متری است و علفی یکساله است.مهمترین مواد تشکیل دهنده توتون ترکیبات ازت دار، کربوهیدراتها،اسیدهای آلی،تاننهاواسانس می باشد.از مهمترین ترکیبات توتون کربوهیدراتها وترکیبات ازت دار به حساب می آیند.روش کاشت گیاه توتون و تنباکو

 ترکیبات ازت دار به سه دسته تقسیم می شوند: 1- ترکیبات ازت دار قابل حل در آب 2-ترکیبات ازت دار موجود در پروتئین ها 3-آلکالوئیدها

آلکالوئیدها از نوع آلکالوئیدهای ازت دار ازتوئید است و مهمترین آلکالوئیدهای توتون عبارتند از نیکوتین، نورنیکوتین،آنابازین که در ریشه ساخته شده و به برگها منتقل می گردد.مقدار نیکوتین 3-7/.درصد متفاوت است کمترین مقدار نیکوتین در برگهای پائینی و بیشترین مقدار آن در برگهای قله ای ذخیره می شود. کربوهیدراتها از ترکیبات مهم دیگر برگ توتون بوده که عبارتند از کربوهیدراتهای محلول در آب مانند مونو ودی ساکاریدها که باعث بهبود کیفیت توتون می شود و پلی ساکاریدها که کیفیت آن را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید