آمار مصرف سیگار در ایران و جهان

آمار جهانی استعمال دخانیات (سیگار کشیدن)+دختران و زنان سیگاری

1- تعداد افراد سیگاری را 1300000000 نفر تخمین زده می­شود که از این تعداد یک میلیارد نفر مرد و 300 میلیون نفر زن هستند.با روند فعلی تا سال ۲۰۲۵ به ۱٫۷ (یک و هفت دهم) میلیارد نفر افزایش می یابد.چهار پنجم این افراد در کشورهای با درآمد کم و متوسط هستند.

2-در سراسر جهان روزانه 80 تا 100 هزار نفر شروع به سیگار کشیدن میکنند، که نیمی از آنها در آسیا زندگی میکنند.

3-یک سوم سیگاری ها در جهان مرد هستند.طبق آمار حدود یک چهارم کل افراد بالغ جهان مصرف‌کننده سیگار و سایر مواد دخانی هستند.

4-از هر ۲ سیگاری، یک نفر در اثر بیماریهای ایجاد شده در اثر سیگار فوت می کند.عمدتاً در کشور های فقیر و جمعیّت های فقیر روی می دهد.

5-سيگار و تنباكو بعنوان دومين علل مرگ و مير در جهان شناخته شده است. سیگار سالانه جان 6 میلیون نفر در جهان را می گیرد. یعنی در حال حاضر هر 6 ثانيه يک نفر، روزانه بيش از 15 هزار نفر و سالانه حدود 6 ميليون نفر بر اثر استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهند. با همین روند بیش از 10 میلیون مرگ تا 2020 پیش بینی می شود

6-روزانه بيش از 15 ميليارد نخ سيگار در سراسر جهان مصرف می‌شود.به عبارت دیگر هر دقیقه 10 میلیون نخ و یا 5.6 تریلیون نخ در سال. این بدان معناست که در دنیا روزانه به ازای هر ساکن کره زمین سه نخ سیگار به فروش و مصرف می­رسد.

7-سیگار عامل اصلی بیماریهای غیر واگیر همچون بیماریهای قلبی و عروقی،سرطان و عفونت های حاد ریوی است که این بیماری ها موجب 60 درصد از مرگ ومیرها در جهان است و 80 درصد این مرگ ها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

8-بر آورد می شود که دخانیات در سراسر جهان عامل حدود ۸/۸ % از موارد مرگ و ۴٫۱ % (چهار و یک دهم)  از DALY ((یا سال های تعدیل شده بر مبنای ناتوانی) ا ۵۹٫۱ (پنچاه و یک دهم) میلیون سال از دست رفته است

9-اين روزها جهان غرب هر روز مقدار کمتري سيگار مصرف مي کند. کشورهاي ثروتمند عادات خود را تغيير داده اند و از مصرف 38 درصد از کل سيگارهاي جهان در سال 1990 به 24 درصد از آن در سال 2009 رسيده اند. اما متاسفانه اين بدان معنا است که در اين مدت سهم کشورهاي در حال توسعه از مصرف سيگارهاي جهان به شدت افزايش يافته و در سال 2009 به 76 درصد رسيده است. بطور مثال مصرف سیگار در ایالات متحده امریکا(از جمله سلاطین برندهای سیگار) از 1996 تا سال 2006 به نصف کاهش یافته و میزان مصرف آن در بین بزرگسالان از 42 درصد بزرگسالان این کشور به نزدیک به 20 درصد جمعیت بزرگسال امریکا رسیده است.

10-در حالی که مصرف سیگار در بین مردان بالغ در حال کاهش است ولی در بین زنان و نوجوانان در هر دو جنس رو به افزایش است.و پیش­بینی می­شود در طول 20 سال آینده مصرف دخانیات در بین مردان و زنان یکسان شود.

11-پیش بینی می شود هزینه بیماریهای مرتبط با سیگار بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در جهان استآمار جهانی مصرف سیگار

12-مصرف سیگار فقط دقایقی از پایان عمر را از بین نمی برد بلکه بطور متوسط ۱۲ تا ۱۵ سال از عمر مفید را کاهش می دهد بطوری که هر سیگار ۵ دقیقه از عمر را کم می کند تقریبآ برابر زمانی که یک سیگار کشیده می شود

13-تقریبآ یک نفر از هر ۵ دانش آموز ۱۳تا۱۵ سال در جهان سیگار می کشند

14-روزانه بین۸۰ هزار تا ۱۰۰هزار بچه در جهان شروع به سیگار کشیدن می کنند که بیشتر از نصف آنها در آسیا می باشند

15-تحقیقات نشان می دهد ۵۰ درصد کسانی که در نوجوانی سیگار می کشند ۱۵ تا ۲۰ سال ادامه می دهند

16-مطالعه نشان می دهد که 75% سیگاری­ها حداقل یک­بار تلاش کرده­اند که سیگار را ترک کنند. حدود 40% هر سال یک­بار تلاش می­کنند و 30% برای دو  روز هم که شده نیکوتین را ترک می­کنند و 5 تا 10 درصد برای همیشه موفق به ترک سیگار می­شوند.

17-نود درصد سیگاریها که بدون اطلاعات کافی اقدام به ترک می کنند مجدداً شروع به مصرف می کنند.بر طبق یک گزارش در حدود نیمی از افرادی که در ماه فقط یک تا دو عدد سیگار کشیده و به هیچ عنوان خود را معتاد نمی­دانستند، در مقابل ترک کامل سیگار مقاومت نشان داده و ناموفق بوده­اند.

18-در سال 1996 از کل زباله های جمع آوری شده در امریکا 20 درصد مربوط به ته سیگار بوده است

19-نیمی از سیگاری هایی که بطور مداوم سیگار میکشند عاقبت خواهند مرد. همفری بوگارت هنرپیشه تاثیر گذار سینما که ژست سیگار کشی او سال­ها مورد تقلید قرار گرفته و هنوز در یادها باقی­ است از سرطان ریه در اثر استعمال دخانیات در گذشت

20-سیگار بزرگترین عامل مرگ زودرس میباشد که کاملا قابل پیش گیری است.

21-سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده است که در هر يک از کشورهاي عضو WHO بايد تا سال 2025، 30 درصد از مصرف سيگار کاسته شود و تا سال 2050 مرگ و مير ناشي از مصرف سيگار نصف شود.

22-مواد دخانی طي قرن گذشته يكصد ميليون نفر را در دنيا به کام مرگ کشانده و پيش‌بيني مي‌شود اين رقم در قرن حاضر به يك ميليارد تن برسد.

23-بر اساس آمارهای بین المللی ده کشور پر مصرف سیگار به ترتیب عبارت اند از: یونان، اسلوونی، اوکراین، بلغارستان، چک، مقدونیه، روسیه، مولداوی، اسپانیا و بوسنی مصرف سرانه سیگار توسط بزرگسالان در این کشورها به ترتیب: 3 هزار و 17، 2هزار و 537، 2 هزار و 526، 2 هزار و 437، 2 هزار و 368، 2 هزار و 336، 2 هزار و 319، 2 هزار و 239، 2 هزار و 225 و 2 هزار و 145 نخ در سال است.همچنین کمترین سرانه مصرف سیگار در جهان به ترتیب به کشورهای: اتیوپی، زامبیا، سودان، غنا، زیمباوه، هند، نیجریه، تانزانیا، پرو و کنگو با مصرف : 52، 71، 75، 80، 86، 99، 103، 108 و 131 نخ در سال اختصاص دارد.

24- براساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2005 ، شمار زنان سیگاری در 20 سال اخیر 60 درصد افزایش یافته است. براساس همین آمار، همچنین شمار زنانی که روزانه بیشتر از یک پاکت سیگار می کشند سه برابر شده است.طبق نتایج بررسی جهانی وضعیت استعمال دخانیات در بین نوجوانان، مصرف دخانیات در بین دختران 13 تا 15 سال در دنیا در حال افزایش است و اختلاف میزان مصرف در بین دختران و پسران کاهش یافته است به طوریکه در برخی از کشورها دختران بیش از پسران دخانیات مصرف می کنند.آمار مصرف سیگار در زنان و دختران

25-افرادی که سیگار میکشند بطور متوسط 14 سال زودتر از افراد غیر سیگاری میمیرند. خطر مرگ به تعداد سیگار و مدت زمان سیگاری بودن فرد بستگی دارد.

26- سرانه مصرف  سیگار در جهان7 نخ در روز می باشد.

27-سالانه؛ صدها هزار انسان غير سيگاري در اثر استنشاق دود سيگار جان خود را از دست می دهند.

28-تاثیر استعمال یک نخ سیگار در زنان معادل استفاده از پنج نخ سیگار در مردان است چرا که بدن زنان به مواد دخانی حساس‌تر است. و خطر سکته در زنان 35 تا 64ساله سیگاری، 5 برابر بیشتر از زنان غیرسیگاری است.از سال 1950 تاکنون میزان ابتلا زنان به سرطان ریه  6 برابر شده است.دختران و زنان سیگاری در مقایسه با مردان وابستگی بیشتری به سیگار پیدا می­کنند و هنگام ترک مشکلات بیشتری دارند.

29-طبق آمار منتشره در مجله اكسپرس فرانسه به ترتيب كشورهايى همچون يونان، اسپانيا، مجارستان، لهستان، ايرلند، ايتاليا، پرتغال، آلمان، بلژيك، دانمارك، چك، فرانسه، انگليس، فنلاند و سوئد داراى بيشترين مصرف سيگار در اروپا هستند.

30-کویت بیشترین تعداد سیگاری‌ها را در میان 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس دارد. 47 درصد از ساکنان کویت سیگاری هستند.12 درصد از جوانان ساکن کشور‌های شورای همکاری خلیج‌فارس سیگار می‌کشند.در عربستان سعودی 12 درصد از پسران و 4 درصد از دختران بین 13 تا 15 سال سیگار می‌کشند.

آمار استعمال دخانیات در ایران

1-بر اساس آمار منابع گوناگون بالغ بر 12تا15 میلیون نفر در ایران سیگاری هستند.

2-کارشناسان از کاهش سن مصرف سيگار در ايران به مرز 11 سالگي خبر مي‌دهند

3-آمار و ارقام منتشر شده نشان مي‌دهد كه ارزش بازار سيگار ايران  در هر سال حداقل سه هزار و 250 ميليارد تومان يعني حدود 3.2 ميليار دلار تخمين زده مي‌شود.30 درصد این میزان چرخش مالی توسط شرکت دخانیات اداره و بقیه آن به دست شرکتهای خارجی و قاچاقچیان است.

4-برآورد شده سالانه حدود 65 ميليارد نخ سيگار در كشور مصرف مي‌شود كه اگر اين رقم را بر 20 تقسيم كنيم، معادل سه ميليارد و 250 ميليون پاكت سيگار مي‌شود.که 25 ميليارد نخ واردات رسمي، 35 ميليارد نخ توليد داخل و ساير نخهاي سيگار قاچاق وارد مي‌شود.

5-تازه‌ترين گزارش منتشر شده توسط بانك مركزي ایران درباره سبد هزينه خانوار نشان مي‌دهد كه هر خانوار ايراني در سال 1389 به طور متوسط معادل 50 هزار تومان از كل سبد هزينه‌ خود را صرف خريد سيگار كرده است.آمار مصرف سیگار در ایران

6-گزارش بانك مركزي همچنين نشان مي‌دهد كه خانوارهاي ايراني در سال 1389 بيشتر سيگار خارجی كشيده‌اند تا سيگار تولید داخل.

7-به گفته مدیرکل مبارزه با قاچاق شرکت دخانیات ایران در سال 1389 بالغ بر 20 میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق شد.

8-بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه از كل جامعه بالاي 15 سال كشور، حدود 3 درصد زنان و حدود 25 درصد مردان سيگاري هستند..همچنين زنان ايراني در مقايسه با زنان ديگر كشورها، كمتر سيگار مصرف مي‌كنند.

9-روزانه بيش از 5 ميليارد تومان هزينه مصرف سيگار و بيش از 3 برابر آن هزينه درمان بيماريهاي مرتبط با دخانيات در کشور مي‌شود.

10-سالانه 150 ميليارد تومان به جيب واردکنندگان سيگار مي‌رود.

3-11 تا 5 درصد دختران در سالهاي اول دانشگاه و6 تا 8 درصد آنان در سالهاي آخر تحصيل خود استعمال سيگار را آغاز مي‌کنند.از سوي ديگر 28 درصد از دختران جوان قليان مي‌کشند.نزدیک به 400 هزار نفر از زنان و دختران ایرانی، عادت به پک زدن سیگار و قلیان دارند.

12-در کشور ما روزانه ۲۰۰ نفر و سالانه ۷۳ هزار نفر بر اثر سیگار می‌میرند و به گفته مسئولان این آمار طی ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار مرگ‌و‌‌میر در سال هم خواهد رسید.

13-میزان مالیات بر سیگار در ایران به مراتب پایین تر از کشورهای پاکستان، ترکیه و امارات متحده عربی است. به طوریکه این میزان در ایران ۱۹.۱ درصد، پاکستان ۷۵.۹ ، ترکیه ۷۸.۷ و امارات ۶۷ درصد است.

14-سرانه مصرف سیگار در ایران بر اساس آمارهایی که مراکز و مسئولان داخلی اعلام میکنند چیزی نزدیک به 1050 تا 1176 نخ در سال برای هر بزرگسال است، در همین حال آمارهای خارجی مصرف سرانه سیگار در ایران برای بزرگسالان را سالانه 764 نخ اعلام میکنند.

15-رتبه جهانی ایران درمصرف سیگار:در این لیست که شامل 121 کشور جهان است، ایران با مصرف سرانه 764 نخ در سال در رتبه شصت و هفتم قرار دارد پیش از ایران، انگلیس و عراق با مصرف 790 و 784 نخ در سال قرار دارند و پس از ایران نیز سوئد و کره شمالی با مصرف 751 و 714 نخ در سال قرار دارند.

16-براساس آمار گمرك ايران، در دو ماهه نخست سال 1391 حدود 1467 تن سيگار به ارزش 16 ميليون و 890 هزار دلار وارد كشور شد. اين ميزان واردات از نظر ارزشي و وزني به ترتيب 5.4 و 52.4 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان مي‌دهد.

17-سوئيس، كره‌جنوبي و امارات سه مبدا اصلي واردات سيگار به كشور در دو ماهه نخست امسال بودند. سوئيس به تنهايي سهمي معادل 72 درصد از كل واردات سيگار به ايران را در سال جاري به خود اختصاص داد.

18-مديرعامل شركت دخانيات ايران گفت: در سال گذشته شركت دخانيات ايران توانست توليدات خود را به مرز 20ميليارد و 500 ميليون نخ سيگار برساند.به گزارش كميته اطلاع رساني روز ملي صنعت ومعدن؛ «كاظم معتمدي فر » با اعلام اين خبر، افزود : درسال 90 بالغ بر 63 ميليارد و 800مييلون نخ سيگار به ارزش 30 هزار ميليارد ريال توسط جامعه مصرف شده است.هزینه مصرف سیگار در ایران و جهان

معتمدي فر درادامه خاطر نشان كرد: توليد مشاركتي شركت دخانيات ايران با ساير كشورها در سال گذشته به 12 ميليارد و 200ميليون نخ رسيد و توليد عامليت صنعتي در اين مدت بالغ بر2 ميليارد و 900 ميليارد نخ بود.وي در پايان خاطر نشان كرد : اميدواريم در سال توليد ملي ، كار و سرمايه ايراني توليدسيگار را به 25 ميليارد نخ ، توليد مشاركتي را به 16 ميليارد نخ و توليد عامليت صنعتي را به 5 ميليارد نخ برسانيم

19-رییس اداره مبارزه با قاچاق شرکت دخانیات ایران در کرمانشاه گفت:به خانواده ها هشدار داد که مراقب فرزندان خود باشند زیرا در مواردی آب نباتها و پاک کنهای طرح سیگار بصورت قاچاق وارد بازار شده اند و انگیزه این کار هم آشنا نمودن کودکان از همان سنین پایین با سیگار است.

20-گفته می شود که در صورت نبود مساله قاچاق سیگار در کشور، هر ساله ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به درآمدهای دولت اضافه می شد.

21-رییس اداره مبارزه با قاچاق شرکت دخانیات ایران گفت: در مواردی پس از آزمایش توتونهای قلیان قاچاق، شاهد وجود مواردی چون سم، مواد افیونی و سرطانزا در این نوع توتونها بوده ایم

22-در ایران از سال 1377 نخستين كلينيك ترك سيگار شروع به كار كرد.

23-در استان‌هاي جنوبي كشور زنان بيش از مردان قليان می کشند كه اين امر در اين استان‌ها از واسطه فرهنگي و تاريخي برخوردار است. اما مهم آن است كه تفاوت شيوع مصرف سيگار ميان زنان و مردان در مورد قليان وجود ندارد.آخرين آمار در مورد کشیدن قلیان حاكي از آن است كه در كل جامعه، زنان به اندازه مردان قليان می کشند.بنابراين دختران و پسران جامعه به يك اندازه و حدود 25 تا 30 درصد تجربه قلیان کشیدن را دارند كه اين امر خطرناك است.اين در حالي است كه 5 تا 6 درصد دختران و زنان در جواني و 20 تا 30 درصد پسران و مردان جوان، تجربه مصرف سيگار دارند. بنابراين به نظر مي‌رسد در جامعه اين حالت وجود دارد كه مصرف سيگار يك رفتار مردانه است، اما قلیان کشیدن ميان دختر و پسر چندان تفاوتي ندارد.

24- سرانه مصرف  سیگار در ایران عدد 2/2 نخ در روز است.آمارهای مربوط به دخانیات در ایران 4 سال یکبار تهیه می شود.

25-خدیجه محصلی، کارشناس دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در گفت‌وگو با خبرنگار برنا گفت:بنا بر آخرین آمار مربوط به سال86، 3 درصد از گروه سنی 13 تا 15 سال سیگاری هستند و از این میزان، 5 و یک دهم درصد را پسران و 9 دهم درصد را دختران تشکیل می دهند.

26-کاغذی که در سیگارهای مصرفی در کشور سوزانده می شود، بیش از مقدار کاغذی است که برای 45 میلیون دفتر شصت برگ لازم است. بیش از بیست هکتار زمین های مرغوب زیر کشت توتون است.

27-سالانه بیش از 6 هزار نفر بر اثر استنشاق دود تحمیلی سیگار جان خود را از دست می دهند. همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد 26 و یک دهم درصد از گروه نوجوانان 13 تا 15 سال سایر موارد دخانی و اغلب قلیان مصرف می‌کنند. 31 و 9 دهم درصد از پسران و 19 و نیم درصد از دختران مصرف کننده سایر مواد دخانی مثل قلیان هستند. طبق بررسی‌های انجام شده در سال‌های 82 و 86، تعداد افراد سیگاری از 2 درصد به 3 درصد افزایش پیدا کرده، اما میزان مصرف کننده‌های سایر مواد دخانی مثل قلیان از 12 و یک دهم درصد به 26 و یک دهم درصد افزایش پیدا کرده است.

28-هر سرو قلیان معادل 70 تا 100 نخ سیگار است و دود 2 نخ سیگار در یک اتاق 10 برابر آلوده‌ترین نقاط شهر تهران است.

29-مردان سیگاری حدود ۱۲ نخ و زنان سیگاری روزانه ۵ و نیم نخ سیگار می‌کشند.

30-معاون درمان مرکز تحقیقات دخانیات گفت:بر اساس آماری که در سال 2007 روی دانش‌آموزان کشور انجام شده مشخص شد 6.1 درصد دختران سیگار می‌کشند که در دختران دبیرستانی این میزان 8.4 درصد بود. این آمار در پسران دبیرستانی 13.1 درصد بود.از طرفی در سال 2004 یعنی 3 سال قبل از این مطالعه نیز مطالعه‌ای رویدبیرستان‌های تهران انجام شد که بر اساس آن مشخص شد 1.5 درصد دختران دبیرستانی و 6.6 درصد پسران دبیرستانی سیگار می‌کشند که این موضوع روند رو به رشد مصرف سیگار در بین دختران را نشان می‌دهد که طی این ۳ سال مصرف حدوداً 6 برابر شده است.حسامی خاطرنشان کرد: نگران کننده‌تر این است که این افزایش شیوع مصرف بیشتر در سنین 15 تا 24 سالگی اتفاق می‌افتد.

31- 41% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در جمع رفقا شروع کرده­اند.
8/17% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در خلوت خانه شروع کرده­اند.
8/17% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در حین خدمت سربازی شروع کرده­اند.
3/12% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در مدرسه و دبیرستان شروع کرده­اند.
8/6% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در مجالس عروسی شروع کرده­اند.
3/4% از افراد سیگاری ،کشیدن اولین سیگار را در مکان­های دیگر شروع کرده­اند.

32- اولین مراکز ترک سیگار در ایران: سال 77 با همکاري مشترک مرکز تحقيقات بيماري هاي ريوي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و شهرداري منطقه 14 تهران اولين کلينيک ترک سيگار در ايران آغاز به کار مي کند.اولین مرکز ترک سیگار به صورت انفرادی نیز در سال ۸۰ در بیمارستان مسیح دانشوری راه‌اندازی شد.ودر سال 1389 اولین کلینیک ترک سیگار در زندان همدان افتتاح شد.